Vlastný názor

Báseň Smrť Jánošíkova nieje až taká zlá, ale môj postoj k akejkoľvek lyrike nezmenila. Nemám rada lyriku kvôli tomu, že za každým slovom musíte hľadať nejaký iný skrytý význam. Silne pochybujem, že existuje nejaká báseň, ktorá by môj postoj zmenila. Ale aj napriek tomu neľutujem, že som si „vybrala“ túto báseň. Bolo zaujímavé rozoberať toto dielo a nájsť skryté významy tam kde by som to vôbec nečakala. Popri práci na tomto projekte som sa naučila množstvo užitočných informácií. Pred tým som o Bottovi nevedela takmer nič a som rada, že som ho mohla lepšie spoznať. Bol to zaujímavý človek.

Veronika Turčinová

Veľmi dobre si spomínam na čas, keď som dostala ako ročníkovú prácu dielo Smrť Jánošíkovu. Musím sa priznať, že som nebola práve nadšená. Malo to niekoľko dôvodov a jedným z nich bolo to, že Smrť Jánošíkova je lyricko-epické dielo. Nieže by som nemala rada lyriku, ale omnoho radšej si prečítam nejakú dobrú epickú knihu.
Napriek tomu, že som nemala práve najlepšie pocity z lyriky a z tohto diela vôbec, pri rozbore tejto básne som sa mnoho naučila a túto ročníkovú prácu som robila naozaj so záujmom. Keď som na to mala náladu a chcelo sa mi, robila som to rada. Jednoducho ma to zaujalo a potom to už išlo jednoduchšie.
Už keď som Smrť Jánošíkovu čítala po prvýkrát, zaujal ma dej a bola som veľmi napätá, ako to bude pokračovať. V časti, kde sa s Jánošíkom prišla rozlúčiť jeho milá, som aj ja tak trochu pocítila smútok nad jeho osudom. Myslím, že Botto vložil do tejto básne všetok smútok, ktorý v sebe nosil.
Pri prezentácii som mala pocit, že tomu už vôbec nerozumiem, pretože otázky ktoré mi spolužiaci kládli neboli vôbec jednoduché a ja sama som sa nad odpoveďami musela zamyslieť, pretože som spolu s nimi objavovala stále nové a nové skryté významy.
Musím priznať, že toto dielo bolo naozaj veľmi zložité. Autor sa snažil vyjadriť toho veľmi veľa na, podľa mňa, dosť malom priestore. Ale myslím, že jeho zámer sa mu vydaril, pretože sa mu podarilo vyjadriť smútok a sklamanie nad udalosťami svojej doby.
Hoci na mňa zapôsobila táto báseň veľmi pochmúrne, neľutujem, že som mala šancu ju rozoberať a tak aj lepšie porozumieť tomu, „čo tým chcel autor povedať“. Naučila som sa (aspoň sčasti) hľadať a porozumieť skrytým významom v texte básní, ale napriek tomu by som nabudúce radšej rozoberala niečo epické.

Dominika Rumanová